tankسپتیک تانک 

سپتیک تانک وسیله ای است که محتویات فاضلاب از طریق لوله های ورودی وارد آن می شود و این فاضلاب پس از ورود به سه حالت جامد،مایع و گاز تقسیم می شوند.لایه ی زیرین یا همان ته نشین شده لجن ها هستند لایه دیگر ذرات معلق هستند که سبک ترند و شامل روغن و چربیها و صابونها و دیگر پساب های ناشی از استحمام اند. اولین مرحله فرآیند تسویه همان ته نشینی جامدات است به دلیل عدم وجود اکسیژن در مخزن سپتیک تانک باکتری های بی هوازی شروع به فعالیت می کنند و مواد آلی را به گازهایی چون هیدروژن و متان تبدیل می کنند که در اثر تجمع در محیط بسته می تواند عامل بوی بد و ناحنجار شود.  برای جلوگیری از بوی بد ناشی از این پساب ها روی مخزنسپتیک تانک درپوشی می گذارند هر چند وقت يك بار بايد قسمتی از لجن های آن را خارج نمود . با ته نشينی لجن فقط مايع فاضلاب باقی مي ماند. راندمان حذف مواد آلی بین 20 تا50% است که به زمان ماند و دما بستگی دارد و می تواند تا حدود ٧٠ درصد نیز برسد.

با توجه به مسائل گفته شده، سپتیک تانک بیشتر یک مخزن ذخیره می باشد و برای رسیدن با حالت استاندارد نیاز است که روش های تصفیه ثانویه ای نیز روی فاضلاب انجام شود. با این حال برای فضاهایی مثل ویلاها و شرکت های صنعتی که عمدتاَ فاضلاب اندکی در طول روز داشته باشند و در زمان هائی از هفته نیز تولید فاضلاب نباشد بسیار مناسب می باشد.
نکته مهم این است که هزینه این سپتیک ها در مقایسه با روش های متداول تصفیه فاضلاب بسیار پائین است و نیز به راحتی کاربرد دارد.

دو نوع کلی سپتیک تانک وجود دارد که عبارتند از :

1-    سپتیک تانک های بتنی

این سپتیک تانک ها تا ظرفیت 10 متر مکعب به صورت آماده ساخته می شوند ولی برای مقادیر بزرگتر از این مقدار در محل اجرا می شوند.

2-    سپتیک تانک های پلی اتیلنی

این سپتیک ها دارای مقاومت بالائی بوده و غیر قابل تجزیه نیز می باشند. عمر مفید آنها 50 سال می باشد و در حجم های مختلف از 1 متر مکعب تا 60 متر مکعب نیز قابل تهیه می باشند. 

نگهداری سپتیک تانک

برای بازده بهتر یک واحد سپتیک تانک، باید در راهبری به نکات زیر توجه شود:

1- هیچگونه ماده گند زدایی نباید به درون انباره راه یابد زیرا موجب نابودی باکتری های تصفیه کننده فاضلاب می شود.

2- در فواصل زمانی لازم باید لجن جمع شده در کف انباره تخلیه شود. عمل تخلیه معمولاً با استفاده از پمپ صورت می گیرد.

3- هنگام خالی کردن انباره نبایستی تمام مواد لجنی بیرون آورده شود زیرا ته مانده لجن در انباره کار دوباره آن را بهبود می بخشد.

معایب سپتیک تانک

به طور کلی تصفیه فاضلاب در مخازن سپتیک تانک به طور ناقص انجام شده و علاوه بر این برای جریانهای بالای فاضلاب نمی تواند پاسخگو باشد. البته باید خاطر نشان کردن اگرچه تصفیه ناقص هست اما یک نوع پیش تصفیه مناسب محسوب شده و باعث می شود که پساب خروجی به راحتی در زمین قابل دفع بوده و همچنین در صورت دفع به منابع آب سطحی آسیب کمتری وارد سازد. عیب دیگر سپتیک تانک آن است که قسمتی از مواد ته نشین شده در کف انباره به علت تعفن و تولید گاز به سطح فاضلاب در مخزن آمده و موجب اختلال در کار سپتیک تانک می شود که حتی ممکن است این مواد همراه فاضلاب بیرون رود.

استفاده از سپتیک تانک برای تصفیه فاضلاب بهداشتی حاصل از دستشویی های کارخانه های صنایع غذایی گزینه ایده آلی است که از آلودگی آبهای زیر زمینی ممانعت به عمل می آورد. در زمان کاربرد برای این منظور باید در نظر داشت که به علت وجود پاتوزن ها در مدفوع انسانی و عدم حذف کامل آن در مخازن سپتیک تانک ، پساب خروجی از مخزن باید کلر زنی شود تا در صورت ورود به منابع آب سطحی موجب بروز و شیوع بیماری های روده ای نشود. سپتیک تانک علاوه بر فاضلاب بهداشتی می تواند برای تصفیه فاضلاب حاصل از فرآیند صنایع غذایی نیز به کار رود. در این مورد مسایلی مانند حذف چربی و روغن، تنظیمPH، و نبود باقیمانده کلر و مواد سمی در جریان ورودی به سپتیک تانک باید در نظر گرفته شود