فیلتر پرس

به منظور آبگیری لجن و جداسازی ذرات جامد از آب از یک واحد فیلتر پرس استفاده می­گردد. اساس کار فیلترپرس­ها فشرده سازی لجناب میان پارچه­های متخلخل می­باشد. دراثر عبور لجناب از میان پارچه­ها بخش بسیار زیادی از جامدات از بخش مایع جدا می­گردد. فیلترپرس­ها از یک رشته صفحاتی با جنس های مختلف مانند پلی پروپیلن ( P.P ) ، آلومینیوم ، چدن و ... که در هر دو طرف فرو رفته دارد تشکیل شده است. این صفحه­ها به صورت قائم بر روی چهارچوبی با یک سر ثابت و یک سر متحرک سوار شده­اند. بر روی هر صفحه یک پارچه صافی آویزان یا نصب شده است. این صفحه­ها با نیروی کافی در کنار همدیگر قرار می­گیرند تا در مقابل فشار وارده در حین فرایند صاف کردن مقاومت کنند. ضخامت کیک لجن از حدود ۲۵ تا ۳۸ میلیمتر و مقدار رطوبت آن از ۴۸ تا ۷۰ درصد نوسان دارد. به طور کلی فیلترپرسها به صورت مرحله ای ( Batch ) کار میکنند.

Read more...
 

سیستم تزریق مواد شیمیایی

به منظور کارکرد بهینه دستگاه RO نیاز است که در مراحل مختلف تصفیه مواد شیمیائی برای بهبود تصفیه تزریق شود. برای تزریق این مواد معمولا از یک مخزن و پمپ تزریق به همراه شاسی، میکسر و لوازم جانبی استفاده می گردد. ظرفیت هر مخزن بر حسب میزان آب در حال تصفیه و میزان نیاز به ماده شیمیائی و تعداد روزهای ماندگاری محلول تعیین می شود.

Read more...
 

تصفیه آب - فیلتر دیسکی

این فیلترها معمولا در پیش تصفیه استفاده می گردند و به علت حجم کم و ظرفیت بالای تصفیه شان بسیار مورد توجه هستند. از این سیستم ها به عنوان اولین مرحله تصفیه آب به روش اسمز معکوس RO و نیز پیش تصفیه سیستم های اولترافیلتراسیون UF استفاده می گردد. اندازه حفرات آنها از 20 تا 200 میکرون می باشد که این اندازه نشانگر بزرگترین ذره عبوری از فیلتر می باشد. هزینه پائین آنها از عوامل دیگر افزایش کاربردشان در صنعت آب است. بدنه این فیلترها از پلی آمید می باشد و نسبت به سایر پیش تصفیه های پلیمری مقاومتر هستند. لوازم همراه آن 2 عدد وسیله اندازه گیری فشار می باشد که برای اندازه گیری افت فشار استفاده می شود. معمولا زمانی که افت فشار از حدی بالاتر باشد دستگاه خاموش شده و شستشوی معکوس می شود.


 

فیلتر مولتی مدیا

این سیستم ها چند لایه شن و کربن هستند. کربن بیشتر به صورت آنتراسیت بوده که دارای 75% کربن خالص است. سه لایه شن به همراه یک لایه آنتراسیت عموما این فیلترها را تشکیل می دهند. در حقیقت این سیستم ها مزایای فیلترهای شنی و کربنی را با هم دارند. لایه آنتراسیت همانند کربن فعال به مواد آلی و کلر را حذب می کند و لایه های شنی نیز ذرات درشت را حذف می کنند. بهره برداری مشکل این سیستم ها از معایب اصلی این فیلترها می باشد.

Read more...
 

فیلتر کربن فعال (Activated Carbon Filter)

فیلتر کربنی به منظور حذف و کاهش میزان مواد آلی موجود در آب خوراک دستگاه تصفیه آب RO استفاده می شوند. این مواد همچنین برای حذف مواد اکسید کننده همانند کلر آزاد از آب ورودی نیز استفاده می شوند. کربن فعال از مواد طبیعی مانند زغال قیر، چوب، باقیمانده های میوه ها، استخوان ها، و پوسته نارگیل بدست می آیند.

Read more...
 

فیلتر شنی

فیلترهای شنی برای کاهش کدورت و ذرات کلوئیدی از آب ( با SDI اندازه گیری می شوند )طراحی می شوند. این فیلترها در زمانی که درست طراحی شوند می تواندد ذرات تا 10 میکرون را حذف نمایند و در صورتی که به آب ورودی سیستم مواد منعقد کننده تزریق شود حذف ذرات تا 1-2 میکرون نیز امکان پذیر خواهد بود. بازده معمول این سیستم ها حذف 50 تا 60% از مواد کلوئیدی با اندازه 10-15 میکرون است. کدورت آب ورودی به سیستم پیش تصفیه آب به روش اسمز معکوس RO باید کمتر از NTU 10 باشد. در کدورت بالای NTU 10 دوره Backwash این سیستم ها برای بدست آوردن آب با کیفیت مناسب و قابل قبول بسیار کم خواهد بود. 

Read more...
 

تصفیه آب - سیستمهاي نانوفيلتراسيون (Nano Filtration System)

عملكرد سيستم نانوفيلتراسيون در تصفيه آب

نانو فیلترها در اصل فیلتراسیون با فشار پایین تر است بنابراین قیمت تمام شده نانو فیلترها و انرژی مصرفی آنها كم است. سيستم‌هاي NF عمدتاً براي تصفيه آب آشاميدني و يا پيش تصفيه قبل از اسمز معکوس به منظور حذف کدورت، جامدات معلق، ويروس، رنگ، مواد آلي و نمک‌هاي دو ظرفيتي به بالا بکار برده مي‌شود. سيستم‌هاي NF به دليل قطر كمتر منافذش، قابليت حذف سختي آب و نمك‌هاي چند ظرفيتي را دارند.

Read more...
 

تصفیه آب - سيستمهاي اولترا فیلتراسیون (Ultra Filtration System) 

غشاهای اولترا فیلتراسیون UF

استفاده از تکنولوژی تصفیه آب به کمک غشاهای اولترافیلتراسیون UF جهت زودن کدورت، میکروارگانیسمها و آلودگی های میکروبی، جدیترین تکنولوژی در زمینه تصفیه آب بوده و اهمیت زیادی در دنیا پیدا نموده است. با استفاده از این روش بدون افزودن مواد شیمیایی، می توان کدورت و میکروارگانیسم های آب را حذف نمود.

Read more...
 

 تصفیه آب - فیلتر کارتریجی میکرونی

فیلترهای کارتریج معمولا مستقیماً برای پیش تصفیه سیستم تصفیه آب RO قبل از واحد اصلی تصفیه آب استفاده می شوند. این فیلترها برای جلوگیری ازورود رزین ها و مدیاهایی که از سطح فیلترهای پیش تصفیه جدا شده اند به داخل سیستم RO می باشند. 
این ذرات می توانند به شفت و پروانه پمپ ها آسیب برسانند همچنین ممکن است با رسیدن به سطح غشا ممبران RO آن را بلاک کرده و مانع عبور جریان شوند. کارتریج فیلترها همچنین برای حذف ذرات ریزی که ممکن است تا لایه های زیرین RO نیز نفوذ کنند استفاده می شود. این فیلترها برای کاهش کدورت و حذف SDI و ذرات معلق مناسب نمی باشند. اندازه حفرات کارتریج فیلترها 5 میکرون می باشد که این اندازه بسیار بزرگتر از مقداری است که برای حذف کدورت و SDI لازم است. 

Read more...
 

تصفیه آب - سختی گیر رزینی

شرح عملکرد

در فرایند سختی گیری به منظور حذف کلسیم و منیزیم آب سخت از میان بستر رزین های تبادل یونی که در داخل یک مخزن استوانه ای و عمودی قرار دارند، عبور می نماید. رزین تبادل یونی موجود در سختی گیر ، سدیم موجود خود را با کلسیم و منیزیم موجود در آب جابجا می نماید به گونه ای که آب عبوری از بستر رزین، بدون سختی و تنها حاوی نمکهای سدیم میباشد و در این شرایط کلسیم و منیزیم در داخل رزین جای گرفته اند. رزین دارای ظرفیت نامحدود نمی باشد و پیش از آنکه ظرفیت رزین اشباع گردد، می باید عملیات احیا سازی با محلول کلرید سدیم انجام شود. فرآیند احیا شامل مراحل شستشوی معکوس، مکش آب نمک و آبکشی می باشد.

Read more...
 
<< Start < Prev 1 2 Next > End >>

Page 1 of 2